Historie

Fotbalové začátky ve Slavičíně klademe do 1. poloviny třicátých let. Stalo se tak na ustavující schůzi klubu „Sportovní mládeže Slavičín – Mladotice“ (S.M.S.) konané 23. 5. 1935.

Již před ustavením klubu si vyznavači fotbalu upravili na pozemku pronajatém od obecní rady první hřiště v místech nynější firmy SLAVI „Na Výpustě“. Zde se také uskutečnilo první oficiální utkání S.M.S. Tato tři písmena, zkratka názvu klubu „Sportovní mládež Slavičín – Mladotice“, byla vyšita i na prvních dresech – bílé košile, černé trenýrky. Hosté, fotbalisté ze sousedního Rudimova, odešli poraženi 5:1. To bylo 2.června 1935. Mezi další soupeře pak patřily Nevšová, Šanov, Štítná, Bojkovice, Luhačovice a ostatní kluby z okolí.

Do župy byl klub zaregistrován již pod novým názvem S.K. Slavičín- Mladotice a do mistrovských soutěží vstoupili slavičínští jarem roku 1938. V r. 1941 se začalo hrávat ve Slavičíně na hřišti, kde vyrostla i pěkná tribunka. Ta už byla v místech nynějšího stadiónu.

K utkáním se jezdilo vlakem, na kole a chodilo se i pěšky. Podmínkám odpovídaly i výsledky. Členy Hameleho župy byli slavičínští fotbalisté až do roku 1948. To hráli II. třídu – okrsek Slovácko. V následujících letech se organizace soutěží rok od roku měnila, a tak se ve Slavičíně hrával střídavě okresní přebor a I.B třída. Vrcholem byl rok 1956, kdy jsme bojovali o postup do I.A třídy. V opakovaném utkání na neutrálním hřišti na Vsetíně jsme s Valašským Meziříčím prohráli 2:5 (až v prodloužení) a vidina postupu se rozplynula.

Další vzestup se dostavil až po 10 letech, kdy Spartak Slavičín v roce 1966 postoupil do I.B třídy. V té už jednu sezónu hrála místní Dukla. Dalším velkým vrcholem fotbalového oddílu pak byla 70. léta. V 60. letech balancoval slavičínský Spartak mezi I.B třídou a okresním přeborem, zatímco Dukla Slavičín byla úspěšnější. Ta usilovala o postup do I.A třídy a v roce 1969 jej skutečně vybojovala. Rok nato došlo ke spojení fotbalových sil ve Slavičíně. Díky tomuto sloučení s TJ Duklou Slavičín získal Spartak I.A třídu a B družstvo I.B třídu. Hráči i funkcionáři obou oddílů se sjednotili pod hlavičkou TJ Vlárské strojírny Slavičín. Tak se sešla výborná hráčská parta, která hned v úvodní společné sezóně bezpečně v I.A třídě zvítězila (s 10 bodovým náskokem) a postoupila do tehdejšího přeboru středomoravské župy. Tato struktura soutěží měla tříleté trvání.

Po dvouletém učinkování v I.A třídě se slavičínští opět stali účastníky přeboru Jihomoravského kraje. Následující 3 léta byla pro Slavičín svátkem fotbalu, celé město žilo fotbalem. Vrcholu bylo dosaženo hned v úvodní sezóně 1974-1975, kdy Vlárské strojírny Slavičín dosáhly až na 3. příčku tabulky. Po sestupu v roce 1977 se rok co rok usilovalo o návrat do přeboru, ale marně.

Základ mládežnických úspěchů byl položen již v roce 1972. Tehdy 10letí pozdější „ligisté“ se učili prvním fotbalovým krůčkům pod vedením obětavého trenéra Františka Maryáše .

V r. 1974 suverénně postoupili do žákovského krajského přeboru (bez jediné porážky se skórem 125:3). V roce 1977 se vítězstvím v krajském finále ve Vyškově dokonce kvalifikovali na celostátní finále do Chebu, kde mezi krajskými přeborníky obsadili 6. místo. V tomto roce se již z těchto úspěšných žáků začal formovat dorostenecký celek v krajském přeboru. Hned v následujícím ročníku obsadili I. místo a po úspěšné kvalifikaci s Jiskrou Kyjov postoupili do moravské skupiny dorostenecké ligy. Zde v prvním roce působení obsadili pěkné 6. místo a v roce 1980 vybojovali dokonce 3. místo, které zaručovalo účast v nově utvořené celonárodní dorostenecké lize. Mezi kluby velkých měst a slavných jmen byla účast slavičínských chlapců kuriozitou. Píše se o nich v Gólu i Československém sportu, novináři hodnotí nejen výkony slavičínského dorostu, ale i výsledky výchovné práce trenérů Františka Maryáše (později Ladislava Papeže a Ignáce Matějoviče) a obětavého vedoucího družstva Zdeňka Rumplíka st. Na přitažlivá utkání našich dorostenců se silnými soupeři se přišlo na slavičínský stadión podívat přes 1 000 diváků.

 

V sezóně 1992/93 postoupili muži FC TVD Slavičín do divizní soutěže a tu hrají nepřetržitě až do dnešní doby, s vyjímkou dvou sezón v MSFL v ročnících 2009/10 a 2010/11. V prvním roce účinkování ve třetí nejvyšší soutěži se fotbalisté FC TVD Slavičín neztratili a v konkurenci týmů z Opavy, Znojma, Frýdku-Místku, 1. HFK Olomouc, Vítkovic, Uničova, Kroměříže, Břeclavi či ligových rezerv Baníku, Zbrojovky, Olomouce nebo Jihlavy brali nakonec velmi lichotivou osmou příčku. Ve druhém roce účinkování v MSFL už z toho ale byla až patnáctá pozice a také sestup do divizní soutěže. Přesto je působení ve třetí nejvyšší soutěže obrovským úspěchem tohoto valašského klubu.

 

FC TVD Slavičín na Wikipedii:

 

FC TVD Slavičín (celým názvem: Football Club Technické výrobní družstvo Slavičín) jčeský fotbalový klub, který sídlí ve Slavičíně ve Zlínském kraji. Založen byl 23. května 1935. V 70. a 80. letech vystupoval jako TJ VS (Vlárské strojírny) Slavičín. Od ročníku 2011/2012 je účastníkem Moravsko-Slezské Divize, od sezony 2017/2018 je účastníkem skupiny „E“ (4. nejvyšší soutěž).

 

K největším úspěchům klubu patří vítězství v Divizi E v sezoně 2008/09 a následné dvouleté účinkování ve 3. nejvyšší soutěži (2009/10 a 2010/11). V sezóně 2018/19 mužstvo vyhrálo opět divizní skupinu E, ale postup do vyšší soutěže klub neakceptoval. Stejná situace nastala i sezóně 2022/23, kdy skončili Slavičané na druhém místě za vítěznými Kozlovicemi, ale nabídnutý postup do MSFL vedení klubu nepřijalo. V letech 1978 – 1981 byli slavičínští dorostenci účastníky 1. celostátní ligy a utkali se zde například s pražskými kluby Sparta, Slavie, Bohemians nebo Dukla, dále s Baníkem Ostrava, Zbrojovkou Brno, Teplicemi, Hradcem Králové, Pardubicemi či Jihlavou.

 

Slavičínští na sebe třikrát upozornili v Poháru ČMFS vyřazením prvoligových celků v ročnících 2004/05, 2010/11 a 2015/16: ve středu 6. října 2004 po remíze 0:0 uspěli v penaltovém rozstřelu (8:7) proti Zbrojovce Brno a v úterý 14. září 2010 taktéž po remíze 0:0 zvládli penaltový rozstřel (5:4) proti Baníku OstravaV sobotu 29. srpna 2015 dokázali porazit prvoligové 1. FC Slovácko už po devadesáti minutách 2:0 brankami Vojtěcha Kaluse a Pavla Elšíka.

 

 

Další podrobné informace a statistiky z jednotlivých soutěžních ročníků najdete zde – https://cs.wikipedia.org/wiki/FC_TVD_Slavi%C4%8D%C3%ADn