Historie
Fotbalové začátky ve Slavičíně klademe do 1. poloviny třicátých let. Stalo se tak na ustavující schůzi klubu „Sportovní mládeže Slavičín – Mladotice“ (S.M.S.) konané 23. 5. 1935.
Již před ustavením klubu si vyznavači fotbalu upravili na pozemku pronajatém od obecní rady první hřiště v místech nynější firmy SLAVI „Na Výpustě“. Zde se také uskutečnilo první oficiální utkání S.M.S. Tato tři písmena, zkratka názvu klubu „Sportovní mládež Slavičín – Mladotice“, byla vyšita i na prvních dresech – bílé košile, černé trenýrky. Hosté, fotbalisté ze sousedního Rudimova, odešli poraženi 5:1. To bylo 2.června 1935. Mezi další soupeře pak patřily Nevšová, Šanov, Štítná, Bojkovice, Luhačovice a ostatní kluby z okolí.
Do župy byl klub zaregistrován již pod novým názvem S.K. Slavičín- Mladotice a do mistrovských soutěží vstoupili slavičínští jarem roku 1938. V r. 1941 se začalo hrávat ve Slavičíně na hřišti, kde vyrostla i pěkná tribunka. Ta už byla v místech nynějšího stadiónu.
K utkáním se jezdilo vlakem, na kole a chodilo se i pěšky. Podmínkám odpovídaly i výsledky. Členy Hameleho župy byli slavičínští fotbalisté až do roku 1948. To hráli II. třídu – okrsek Slovácko. V následujících letech se organizace soutěží rok od roku měnila, a tak se ve Slavičíně hrával střídavě okresní přebor a I.B třída. Vrcholem byl rok 1956, kdy jsme bojovali o postup do I.A třídy. V opakovaném utkání na neutrálním hřišti na Vsetíně jsme s Valašským Meziříčím prohráli 2:5 (až v prodloužení) a vidina postupu se rozplynula.
Další vzestup se dostavil až po 10 letech, kdy Spartak Slavičín v roce 1966 postoupil do I.B třídy. V té už jednu sezónu hrála místní Dukla. Dalším velkým vrcholem fotbalového oddílu pak byla 70. léta. V 60. letech balancoval slavičínský Spartak mezi I.B třídou a okresním přeborem, zatímco Dukla Slavičín byla úspěšnější. Ta usilovala o postup do I.A třídy a v roce 1969 jej skutečně vybojovala. Rok nato došlo ke spojení fotbalových sil ve Slavičíně. Díky tomuto sloučení s TJ Duklou Slavičín získal Spartak I.A třídu a B družstvo I.B třídu. Hráči i funkcionáři obou oddílů se sjednotili pod hlavičkou TJ Vlárské strojírny Slavičín. Tak se sešla výborná hráčská parta, která hned v úvodní společné sezóně bezpečně v I.A třídě zvítězila (s 10 bodovým náskokem) a postoupila do tehdejšího přeboru středomoravské župy. Tato struktura soutěží měla tříleté trvání.
Po dvouletém učinkování v I.A třídě se slavičínští opět stali účastníky přeboru Jihomoravského kraje. Následující 3 léta byla pro Slavičín svátkem fotbalu, celé město žilo fotbalem. Vrcholu bylo dosaženo hned v úvodní sezóně 1974-1975, kdy Vlárské strojírny Slavičín dosáhly až na 3. příčku tabulky. Po sestupu v roce 1977 se rok co rok usilovalo o návrat do přeboru, ale marně.
Základ mládežnických úspěchů byl položen již v roce 1972. Tehdy 10letí pozdější „ligisté“ se učili prvním fotbalovým krůčkům pod vedením obětavého trenéra Františka Maryáše .
V r. 1974 suverénně postoupili do žákovského krajského přeboru (bez jediné porážky se skórem 125:3). V roce 1977 se vítězstvím v krajském finále ve Vyškově dokonce kvalifikovali na celostátní finále do Chebu, kde mezi krajskými přeborníky obsadili 6. místo. V tomto roce se již z těchto úspěšných žáků začal formovat dorostenecký celek v krajském přeboru. Hned v následujícím ročníku obsadili I. místo a po úspěšné kvalifikaci s Jiskrou Kyjov postoupili do moravské skupiny dorostenecké ligy. Zde v prvním roce působení obsadili pěkné 6. místo a v roce 1980 vybojovali dokonce 3. místo, které zaručovalo účast v nově utvořené celonárodní dorostenecké lize. Mezi kluby velkých měst a slavných jmen byla účast slavičínských chlapců kuriozitou. Píše se o nich v Gólu i Československém sportu, novináři hodnotí nejen výkony slavičínského dorostu, ale i výsledky výchovné práce trenérů Františka Maryáše (později Ladislava Papeže a Ignáce Matějoviče) a obětavého vedoucího družstva Zdeňka Rumplíka st. Na přitažlivá utkání našich dorostenců se silnými soupeři se přišlo na slavičínský stadión podívat přes 1 000 diváků..