Fotbalisté FC TVD Slavičín se v neděli podruhé představí v Olomouci
/Olomouc/ Fotbalisté FC TVD Slavičín cestují v neděli 13. srpna podruhé za sebou do Olomouce. Přesně před rokem vyhráli na půdě místního HFK v poměru 5:2. V odvetném březnovém utkání na hrádecké umělé trávě si Slavičané připsali výhru 3:1. Olomoucký tým v prvním kole prohrál ve Vsetíně 1:3. Slavičané si v sobotu přivezli z olomouckých Nových Sadů cennou výhru 2:1. Utkání v Olomouci má v neděli výkop v 17.00 hodin.
neděle 13.8. 2023hřiště Olomouc – Holice v 17.00 hodin |
||
Branky: | ||
Sestava: | ||
Střídali: | ||
Olomouc, 13.8. 2023 |
Představení klubu 1. HFK Olomouc:
Fotbalový klub 1.HFK Olomouc patří mezi nejvýznamnější a největší kluby na Moravě. Ve své současné činnosti navazuje na odkaz několika generací fotbalistů, funkcionářů a fandů tří historicky velice úspěšných a známých olomouckých fotbalových klubů, a to především na fotbalový klub FK Holice 1932 a dále pak na FC Lokomotivu Olomouc a FK Hodolany.
Klubová historie
Fotbalový klub klub 1.HFK Olomouc a.s. patří mezi nejvýznamnější a největší kluby na Moravě. Ve své současné činnosti navazuje na odkaz několika generací fotbalistů, funkcionářů a fandů tří historicky velice úspěšných a známých olomouckých fotbalových klubů, a to především na fotbalový klub FK Holice 1932 a dále pak na FC Lokomotivu Olomouc a FK Hodolany.
FK Holice 1932 vznikl na předměstí Olomouce, jak je již z názvu patrné, v roce 1932. Zakladatelé našeho klubu si vybudovali pěkné oplocené hřiště a na podzim začali hrát. Nejdříve ve STAKu, ale ještě v prosinci 1932 vstoupili do HHŽF a jako začínající celek byli zařazeni do 4. třídy olomouckého okresu. Předsedou byl zvolen Jan Zdražil, ve výboru byla většina těch, kteří se zasloužili o vybudování hřiště i samotní hráči – J. Svoboda st., Benda, Dr. Zlámal a další. Nadšení jak hráčů, tak funkcionářů, přineslo hned dvakrát za sebou postup, takže v roce 1934 již mužstvo hrálo 2. třídu, kde úspěšně bojovalo až do roku 1939. Válečná léta ale odsunula zájem o kopanou a nová kapitola se začala psát po osvobození od roku 1945. V této poválečné době byl zájem o fotbal ve společnosti veliký, členská základna se značně zvětšila. V roce 1953 se tělovýchova znovu reorganizovala a klub byl přejmenován na SPARTAK HOLICE. Pod tímto názvem hrál se střídavými úspěchy až do roku 1968, kdy se vrátil opět k původnímu názvu SOKOL HOLICE, po roce 1972 působil jako oddíl kopané TJ Olomouc – Holice. V té době hrálo v soutěžích již jeho 6 mužstev, což dokladovalo velmi početnou členskou základnu. První větší úspěch zažil náš klub v soutěžním ročníku 1977/1978, kdy jsme postoupili do I. B třídy. Krajský přebor (dnešní župní přebor) se stal skutkem v sezóně 1989/1990. Holická kopaná vždy dbala na masovost mládež a z této široké základny vychovávala kvalitní fotbalisty pro vyšší soutěže. V druhé polovině 70. let to byl např. Petr Slaný (Baník, Sparta).
Skutečný rozmach klubu nastal po roce 1994. Klubu se v té době příliš nedařilo (muži byli v HŽP poslední), když do klubu majetkově vstoupil Vladimír Dostál. Shodou okolností přišli v témže roce o své hřiště fotbalisté FC LOKOMOTIVA OLOMOUC a v červnu 1994 došlo ke sloučení obou oddílů Tímto spojením se výrazně rozšířil počet mužstev a přibylo kvalitních trenérů, hlavně mládežnických mužstev. V ročníku 1995/96 postoupilo mužstvo poprvé do divize, kde dvakrát skončilo druhé, aby v ročníku 1998/99 jednoznačně s bodovým ziskem 81 a s náskokem 26 bodů před druhým Novým Jičínem zvítězilo a postoupilo do MSFL. Přesto, že v podzimní části skončilo na 7. místě, dokázalo v jarní soutěži prohrát jen jednou a jako nováček MSFL vyhrálo a postoupilo do II. ligy. Tu začalo ještě pod původním názvem, ale nutnost působit v profesionální soutěži jako akciová společnost donutila vedení klubu založit a. s. 1. HFK OLOMOUC (První Holický Fotbalový Klub). Prezidentem klubu se stal pan Josef Picek, pan Vladimír Dostál byl zvolen do funkce předsedy představenstva a. s.
V ročníku 2000/2001, pro 1. HFK premiérovém, mužstvo obsadilo 12. místo ve 2. lize, v ročníku 2001/2002 poskočilo na 9. příčku konečné tabulky. Bohužel po čtyřech letech v druhé nejvyšší lize přišel smutný sestup do Moravskoslezské fotbalové ligy. Přesto nenastalo období úpadku, jak se často po sestupu u některých klubů stává, ale právě naopak. Období po sestupu, tedy sezónu 2004/2005 lze nazvat obdobím konsolidace a nových výzev. Již před touto sezónou došlo k jednání představitelů 1. HFK Olomouc a. s. a FK Hodolany o možnosti spojení obou klubů z důvodu akutního nedostatku finančních prostředků na straně hodolanského klubu. Po řadě složitých jednání a o po odsouhlasení valnými hromadami obou oddílů přešly již před sezónou 2004/2005 všechna žákovská mužstva FK Hodolany (6 mužstev) pod křídla 1. HFK Olomouc a. s. Tímto krokem opět rapidně vzrostla jak masovost, tak i kvalita žákovské mládežnické základny našeho klubu.
FK Hodolany patřil k nejstarším fotbalovým klubům na Moravě vůbec, jeho administrativní vznik se datuje do roku 1912. Hodolanské mužstvo bylo zařazeno do tzv. nepovinného mistrovství „B“, teprve o rok později do povinného mistrovství „A“. Slibně se rozvíjející hodolanská kopaná dostala první ránu v období 1. světové války, kdy téměř celé mužstvo narukovalo. Po válce bylo hodolanské mužstvo pod názvem SK Olomouc, zařazeno do I. třídy. Hrálo na sokolském hřišti v Končinách. Největší meziválečné úspěchy hodolanských fotbalistů, kdy se hrálo pod názvem SK Hodolany se datují do roku 1934, kdy dorostenci vybojovali titul mistra moravské župy. Po založení celoplošné Moravskoslezské divize bylo snahou hodolanského celku do této soutěže postoupit. Nejblíže k tomu bylo v letech 1936 a 1940, ale ani jednou se postup nepodařil. V roce 1936 hrály Hodolany kvalifikaci jako vítěz I. třídy, v roce 1940 skončil hodolanský fotbal na 2. místě I. třídy a opět v kvalifikaci neuspěl. V době okupace byl klub prakticky v klidu. Poválečné období bylo v Hodolanech velice úspěšné a Hodolany se staly v roce 1946 mistrem župy, vyhrály i kvalifikaci o divizi, ale v této soutěži hrály jen rok. Poválečné období je charakteristické řadou změn názvů hodolanského klubu, několika rozštěpeními a posléze zase sloučením. V této době se hrála v Hodolanech kopaná pod názvy Sokol Hodolany, Spartak Hodolany ŽPB, TJ Sokol Zora Olomouc, TJ Hodolany Sigma. Největší úspěch hodolanské kopané v historii se datujedo roku 1952. Sokol Zora vyhrál krajskou soutěž a po kvalifikaci s vítězi kraje brněnského, gottwaldovského, ostravského a žilinského postoupil do celostátní soutěže, což byla druhá nejvyšší soutěž v ČSR. Tím se stal klub, v době oslav 45 let kopané v Hodolanech (počítáno od roku 1907, kdy se začalo hrát v Hodolanech neorganizovaně), nejlepším fotbalovým oddílem v Olomouci. V roce 1967 bylo slavnostně otevřeno hřiště, na kterém se hraje v Hodolanech dodnes. Po sloučení se hodolanská kopaná pohybovala stále mezi nejlepšími kluby regionu. V letech 1976, 1977 a 1980 obsadila v tehdejší I.A třídě (v podstatě na úrovni současného župního přeboru) dvakrát třetí a jednou druhé místo, což znamenalo třetí místo v pořadí mužstev olomouckého regionu. Po krátkém působení v nižší soutěži na začátku devadesátých let se v roce 1993 podařil návrat do župního přeboru, ve kterém hráli Hodolanští až do roku 2000.
Sezóna 2005/2006 se zapsala do análů klubu jako historická. 1. HFK Olomouc a. s. vstoupil do soutěží jako mohutný, finančně stabilizovaný klub s velkou mládežnickou základnou. I po sportovní stránce byla tato sezóna velice úspěšná. Muži „A“ skončili v tabulce II. ligy na 6. místě se ziskem 41 bodů, muži „B“ zcela jasně zvítězili ve své skupině I. A třídy Olomouckého kraje a postoupili do krajského přeboru. také naše mládežnické týmy se činily a nejúspěšnější byli starší dorostenci v kategorii U 19, kteří skončili na 2. místě tabulky Moravskoslezské dorostenecké ligy.
Po skončení sezóny 2006/2007 můžeme konstatovat, že právě tato byla nejúspěšnější v historii klubu. Muži „A“ prakticky do posledního kola bojovali o historický postup do I. Gambrinus ligy. Bohužel řada zranění a tím pádem užší kádr převážil v tomto boji misky vah na stranu pražských klubů Viktorie Žižkov a Bohemians 1905. Velkým počinem uplynulé sezóny bylo markantní zviditelnění jména klubu 1. HFK Olomouc, a to na stránkách celostátních tiskových periodik, v rádiích a často i na televizních obrazovkách. Připomeňme jen první přímý televizní přenos z utkání 1. HFK Olomouc v. Bohemians Praha 1905 a při něm vyprodaný stadion.
I v dalších letech si klub udržoval vysokou sportovní kvalitu, širokou mládežnickou základnu a důstojnou návaznost na bohatou historii a tradici klubu. Od roku 2011 jsme každoročně obhájili licenci SpSM (Sportovní středisko mládeže) v žákovské kategorii se sportovními třídami na ZŠ Heyrovského. Držitel této licence musí splňovat spoustu náročných kritérií v oblasti infrastruktury, personálním obsazení, především trenéry s odpovídající kvalifikací, počtu sportovců v jednotlivých kategoriích a kvalitní materiální vybavení. V náročném procesu obhajoby licence SpSM jsme každoročně až do současnosti v roce 2020 uspěli, a tím se každou sezónu řadíme ke klubům, které se významně podílí na výchově naší mladé fotbalové generace.
Velkým úspěchem klubu bylo také dobudování kryté jižní tribuny za brankou s kapacitou 1.000 diváků. Tím byla završena výstavba hlavního stadionu ve sportovním areálu našeho klubu, který je i v současné době, tedy v roce 2020, jedním z nejlepších stadionů v České republice na úrovni minimálně druhé nejvyšší soutěže, tedy Fotbalové národní ligy. Kromě skvělého zázemí pro sportovce (šatny, posilovna, sauna) bylo v roce 2018 rekonstruováno tréninkové hřiště s umělou trávou nejnovější 3. generace, která slouží k tréninkům nejen všech družstev mládeže a dospělých našeho klubu, ale je k dispozici i klubům (i profesionálním) z blízkého okolí. Vzhledem k vybudovanému umělému osvětlení hřiště slouží sportovcům i ve večerních hodinách.
V roce 2018 došlo v našem klubu k zásadním změnách ve vedení klubu i v jeho sportovní strategii. Klub opustil dlouholetý šéf klubu pan Vladimír Dostál a za klub převzalo zodpovědnost nové představenstvo v čele s předsedou představenstva panem Bc. Miloslavem Šmídou. S novým vedením klubu, s novými úspornými ekonomickými možnostmi a díky široké mládežnické základně se zásadně změnila i sportovní strategie klubu. V současné době v klubu funguje 6 družstev přípravek, 4 družstva žáků, 2 družstva dorostu a 2 družstva dospělých. O ně se starají odborně vzdělaní trenéři a vedoucí družstev v součinnosti s rodiči. V současné době je sportovní strategie klubu založena na výchově vlastních odchovanců především pro „A“ mužstvo, které hraje divizi (4. nejvyšší soutěž) a „B“ mužstvo hrající 1.“A“ třídu (6. nejvyšší soutěž). V těchto obou týmech dospělých působí přes 20 našich odchovanců systému výchovy mládeže. Navíc také poskytujeme široké skupině chlapců i dívek od 6 do 19 let (cca 200) využít náš rozsáhlý sportovní areál k pohybovým aktivitám, které upevňují nejen jejich zdravotní stav, ale také vychovávají k zodpovědnosti, soudržnosti a dodržování pravidel, tedy je po všech stránkách pozitivně připravují do dalšího života.