Fotbalisté FC TVD Slavičín zahájí v sobotu sezónu na půdě olomouckých Nových Sadů

/Olomouc/ Fotbalisté FC TVD Slavičín na den a rok přesně zahájí účinkování v divizní skupině E na půdě olomouckých Nových Sadů. V minulém utkání se jim podařilo v Olomouci vyhrát 3:1. Domácí celek skončil v uplynulém ročníku na 4. příčce. V posledním utkání si Nové Sady vyšláply v předkole MOL Cup na třetiligové Blansko a vyhrály v divoké přestřelce 5:3. Slavičané naopak vypadli z poháru s třetiligovým Zlínskem.

sobota 5. srpna

v 17.00 hodin

FC TVD Slavičín
Branky: 
Sestava:
Střídali: 
Olomouc,  5.8. 2023, v 17.00 hodin

 

Historie klubu z Nových Sadů:

 

1920 – 1945

Od roku 1920 působil v olomouckém předměstí snaživý sportovní klub SK Haná Novosady, zakladatelem byl továrník Otto Neoral. Už ve svých 17 letech za pomoci svého otce a dalších nadšenců do sportu, vytvořil sportovní klub SK HANÁ. V roce 1924 se klub rozhodl sloučit s Českou sportovní společností (ČSS Olomouc),který dodal dobré hráče i činovníky.  První mužstvo hrávalo II. třídu a aspirovalo na postup do I. třídy.

 

1945 – 1953

Po druhé světové válce, přesně dva měsíce po osvobození 17. července se v restauraci „U Gofroje“ sešlo asi 40 nadšenců, kteří si za svůj cíl dali založit fotbalový klub. To se podařilo 23. 7. 1945 pod názvem DSK Haná Olomouc. Klub byl zařazen do III. třídy a o rok později hrál ve II. třídě. Přišla první změna názvu na ZK Dehet o dva roky později byl přejmenován  na Sokol Haná Olomouc Nové Sady.

 

1954 – 1960

Dorost hrál důstojnou roli v okresní soutěži. Výkonnost žákovského týmu se stala základem dorosteneckého kolektivu, který se následně prosadil až do nejvyšší mládežnické soutěže. Muži hráli v krajské soutěži a vedli si poměrně dobře. Soutěž museli nedobrovolně opustit po sezóně 1959/1960, kdy byl zrušen Olomoucký kraj a soutěže řízené SM krajem zaplavila mužstva z Ostravska. S cílem zkrátit zimní přestávku přišli Novosadští s nápadem pořádat zimní turnaje. První se uskutečnil v roce 1958 pod historickým názvem poplatným době „Štít únorového vítězství“, pod patronací regionálních novin Stráže lidu. Poté následovala osmiletá pauza a poté se klub přejmenoval na klub TJ MILO Olomouc. Poslední ročník se uskutečnil v roce 2006.

 

1961 – 1972

Při příležitosti 15. výročí založení oddílu přijal pozvání na besedu brankářská legenda František Plánička. 9. prosince 1961 přivítali činovníci, hráči i příznivci fotbalu Pláničku v Kulturním domě na Nových  Sadech.. Můžeme říci, že šedesátá léta patří ke „Zlaté éře. Dorostenecký tým vyhrál v roce 1962 krajský přebor a postoupil do dvoukolového kvalifikačního duelu s týmem ŽD Bohumín. S vítězem ostravské skupiny vyhráli Novosadští a vše dobře dopadlo a postup se stal realitou. Po dvou letech nastupující generace dorostenců se neudržela a vrátila se do krajského přeboru. Po návratu kluků z vojny, vytvořili velmi silné mužstvo, které v roce 1966 vybojovalo I. A třídu. O tři roky později, byla vytvořena Hanácká fotbalová župa. V nejvyšší soutěži, kterou do té doby novosadský fotbal nehrál, vydrželo mužstvo tři roky.

 

1973 – 1996

Na Nových Sadech se hrálo, ale sociální zařízení nebylo světlou stránkou oddílu. Dřevěné šatny, které měly být pouze chvikovou záležitostí, sloužily více než 10 let. Po tříletém náročném budování vlastníma rukama hráčů, činovníků a příznivců byla stavba dokončena v hodnotě téměř 700 tisíc korun. Následně však přišel „zákon schválnosti“. Dokud se hráři převlékali pod topoly, hráli dobrou kopanou, jakmile se zlepšilo zázemí, přestalo se dařit na hřišti.  V roce 1990 symbolicky se „sametovou revolucí“ byl postup z okresního přeboru do I.B třídy.

 

1997 – 2009

V sezóně 1996/1997 fotbalisté přebor hanácké župy udrželi, o rok později se bohužel neudržel a fotbalisté se vrátili do I.A třídy. Velký vliv na umístění prvního mužstva měla velká povodeň v červenci 1997,byl zničen kompletní archiv klubu, ale i hřiště a šatny, to nedovolovalo fotbalistům hrát a trénovat na vlastním hřišti, to bylo příčinou pádu do nižší soutěže. Od sezóny 1998/1999 tak Nové Sady hrají I.A třídu.

 

DIVIZNÍ MANÉVRY MUŽŮ

Po přelomu tisíciletí  a v dalších letech se muži držel úspěšně v I.A TŘÍDĚ. Poklidné vody rozvířil v roce 2004 v té době předseda klubu Vojtěch Piňos s experimentem. Využil toho, že divizní Králová neměla dostatek finančních prostředku na udržení soutěže a chtěla z divize odstoupit. Do toho vstoupil pan Piňos a soutěž koupil s tím, že „nový“ klub „Královské Nové Sady“ bude hrát v Olomouci. Tak se i stalo a první divizní rok se tak vydařil. Tým obsadil 11, místo, což byl největší úspěch v historii novosadského fotbalu. Pro novosadský fotbal byl rok 2005 významný i tím, že jeho dlouholetý hráč, trenér i činovník Vilém Grohmann na slavnostní schůzi ČMSF v Praze převzal významné ocenění fotbalového hnutí – Cenu Václava Jíry.

Také se dařilo i „původnímu“ týmu z Nových Sadů. Pod oficiálním názvem     FK Nové Sady obsadil v I.A solidní podruhé v řadě sedmé místo. Následující dvě sezóny byly pro nás tragické. V sezóně 2005/2006 skončily Královské Nové Sady již pod názvem FK  Nové Sady poslední. A původní domácí tým skončil v I.B třídě předposlední, do další sezóny se do okresního přeboru ani nepřihlásili.

Změnila se sestava výboru a předsedou se stal Stanislav Svoboda a bojoval o udržení v I.A třídě a záchrana byla hlavním tématem.

 

 

Zdroj: https://www.fknovesady.cz/