Fotbalisty Slavičína čeká v sobotu valašské derby ve Vsetíně

/Vsetín/ Hráči Slavičína odehrají v sobotu valašské derby se Vsetínem. V posledním měření sil na slavičínském hřišti se z výhry radovali fotbalisté FC TVD v poměru 5:1. V tabulce divizní skupiny E patří Vsetínu zatím devátá příčka se ziskem dvaceti bodů. Vsetín v zimní pauze hodně obměnil svůj kádr. Utkání na Tyršově ulici začíná v 16 hodin.

Představení klubu FC Vsetín:

FC Vsetín (celým názvem: Football Club Vsetín) je český fotbalový klub, který sídlí ve Vsetíně ve Zlínském kraji. Založen byl v roce 1905. Jeho největším úspěchem je účast v celkem 10 ročnících 2. nejvyšší soutěže (1940/41 – 1946/47, 1951, 1966/67, 1977/78 a 1978/79) a taktéž postup do 4. kola Československého poháru na podzim 1966, kdy jej vyřadil až úřadující mistr ligy Dukla Praha.[3] Od sezóny 2017/18 působí v Divizi E (4. nejvyšší soutěž). Klubové barvy jsou červená a bílá.

Své domácí zápasy odehrává na fotbalovém stadionu na Tyršově ulici s kapacitou 1 000 diváků.[2]

Vsetínská fotbalová historie začala v roce 1905, kdy vznikl Valašský fotbalový klub Vsetín. V roce 1920 byly založeny kluby SK Vsetín a SK Viktorie Vsetín, které se později sloučily. V roce 1939 vznikla SK Valašská Sparta Vsetín, účastník Moravskoslezské divize. V roce 1940 byl opětovně založen klub SK Vsetín, jehož nástupcem se v roce 1950 stal nový oddíl Dynamo Vsetín. V roce 1953 došlo k rozdělení oddílu a vznikly nové kluby Spartak Zbrojovka Vsetín a Spartak MEZ Vsetín.

V těchto letech vyrůstal oběma celkům vážný konkurent v Rudé hvězdě Vsetín. Tento vojenský celek se v krátké době zařadil mezi nejlepší mužstva v Severomoravském kraji. Závěrem sezony 1963/64 byla rušena vojenská posádka ve Vsetíně a tímto opatřením splynula Rudá hvězda Vsetín se Spartakem Zbrojovka Vsetín. Tento sloučený celek v sezoně 1965/66 vyhrál Divizi D (tehdy 3. liga) a postoupil do 2. ligy. Po ročním působení v této soutěži (1966/67) tým sestoupil a stal se dlouholetým účastníkem 3. ligy.

K dalším významným úspěchům se řadí v témže roce především vyřazení slavného ŠK Slovan Bratislava v 1. kole Československého poháru. Toto pohárové utkání se hrálo ve středu 10. srpna 1966 a vsetínští v něm proti Slovanu v kompletní sestavě (až na Jokla) po poločase senzačně vedli 2:0. Favorit však nakonec přece jen vyrovnal a došlo na penalty. Oba exekutoři, domácí J. Trochta a hostující Obert, se z pěti pokusů ani jednou nezmýlili a vše rozťal los, v němž byli domácí šťastnější. V druhém kole nastoupil ve středu 24. srpna 1966 na hřišti třetiligové Dukly Olomouc a po výsledku 1:1 (poločas 0:0) přišel na řadu opět penaltový rozstřel. Skončil 4:4 a losem postoupil Vsetín. Ve třetím kole zajížděli ve středu 31. srpna 1966 vsetínští fotbalisté do Bohumína, kde zvítězili nad domácím třetiligovým účastníkem 2:1 (poločas 2:0).Ve čtvrtém kole již mužstvo nestačilo na pozdějšího vítěze a obhájce trofeje Duklu Praha, kterému podlehlo ve středu 12. října 1966 těsně 1:2 (poločas 1:1, domácí poslal do vedení ve 4. minutě Kopecký, ve 29. minutě vyrovnal Jelínek a v 52. minutě si domácí Horňák vstřelil vlastní gól). Toto utkání rozhodoval sudí Kusák a přihlíželo mu 4 500 diváků.[3]

V roce 1993 následoval sestup do divize a o dva roky později do krajského přeboru. Nutno dodat, že na těchto okolnostech se především podepsal výrazný vzestup hokejového klubu Vsetín, který v této době postoupil do extraligy a většina sponzorů obrátila své aktivity tímto směrem. V roce 1995 zanikly oddíly Zbrojovka Vsetín a MEZ Vsetín a vznikl nový klub FC Vsetín, který po dlouhých třinácti letech nahlédl v sezóně 2007/08 opět do divize, v níž se ale vůbec neohřál, a po jednoročním působení sestoupil zpět do krajského přeboru.