Daniel Zvoníček: Chceme hrát o nejvyšší příčky!

/Rozhovor/ V uplynulém zápase proti Přerovu patřil osmnáctiletý Daniel Zvoníček k příjemným překvapením sestavy. Ve středu hřiště poctivě makal a odměnou byla exkluzivní gólová přihrávka u druhé branky, která se nakonec ukázala být rozhodující. Nyní jsme si pro vás připravili s Danem rozhovor nejen o fotbale.

Výsledek zápasu 2:1 proti Přerovu naznačuje, že protivník byl tuhý soupeř. Jak jsi ten zápas viděl ty?
První poločas byl z naší strany nervózní, dělali jsme jednoduché chyby a soupeř se dostával do nebezpečných situací, ze kterých naštěstí nedokázal vstřelit gól. Nám pomohl závěr první půle, kdy jsme vstřelili gól do šatny a hodně nám to psychicky pomohlo. Druhý poločas jsme začali daleko lépe, měli jsme šance a zaslouženě jsme vstřelili druhý gól. Bohužel jsme zanedlouho inkasovali a museli bránit vítězství až do konce.

Druhá branka padla po tvé povedené kolmici, ale i chvíli předtím jsi vyslal do samostatného úniku Vlasťu Juřicu. Trénuješ tyhle situace a snažíš se je použít v zápase?
Na tréninku často zkoušíme přečíslení 3-2, 4-2 a v nich se snažím pozorovat, jak se spoluhráči pohybují, jak bych je mohl svou přihrávkou najít a dostat tak do šance. Zrovna proti Přerovu se objevovaly mezery v obraně a na mně tak bylo, abych si všiml náběhu spoluhráčů a našel je průnikovou přihrávkou.

V první půli hrál s tebou ve středu pole Ondra Školník. Ve druhé ti tam přibyl ještě Dan Horáček. Vyhovuje ti to ve dvou nebo třech hráčích ve středu?
Obě varianty mají své výhody i nevýhody, ale mně osobně se lépe hraje v systému se třemi záložníky, kdy hraji takovou spojku mezi defenzivním a ofenzivním záložníkem. Snažím se Dana i Školňu sledovat, jak se v jednotlivých situacích chovají a přenést to pak do své hry.

Od trenéra jsi dostal důvěru v základní sestavě, kterou jsi splatil ihned gólovou přihrávkou. Posílí tohle tvoje sebevědomí do dalších zápasů?
Sám na sobě cítím, že věci, které si dokážu dovolit například za béčko, v zápasech áčka ještě pod tíhou tlaku nebo strachu v takové míře provést nedokážu. Proto každá takováto povedená přihrávka nebo asistence mi zvýší sebevědomí a pomůže k tomu, abych si toho na hřišti víc dovolil.

Ty osobně jsi rád, že už skončila zimní příprava a rozjela se jarní sezóna?
Ano už mi to chybělo. I když se v přípravě hrají přátelské utkání, tak se to ostrému zápasu nedokáže vyrovnat. Věřím, že jsme dobře připravení a jsem plný očekávání, jak se nám bude dařit a na jaké umístění to bude na konci stačit.

S jakým cílem vstoupilo áčko do jara?
S cílem pokusit se zabojovat o nejvyšší příčky a zlepšovat se každý zápas.

Ty sám budeš na jaře válčit ještě na druhé frontě, která se jmenuje maturita. Je to tak? Jak to zvládáš s blížící se zkouškou?
Ano je to tak. Na začátku dubna to začne slohovou prací z češtiny a pak budou následovat ostatní části zkoušky. Samozřejmě jsem trošku nervózní, ale doufám a přeji si, aby se nám to všem na škole podařilo.

Už víš, kam potom povedou tvé kroky dál?
Chtěl bych jít studovat do Brna. Mám podáno vícero přihlášek, tak uvidím, kde se dostanu a podle toho se pak definitivně rozhodnu.

Pojďme od školy ještě zpět k fotbalu. O víkendu nás čekají silné Kozlovice. Jaký zápas očekáváš?
Očekávám náročný zápas proti těžkému soupeři. Věřím ale, že výhra z prvního zápasu nám pomůže a když do toho dáme všechno, můžeme být znovu úspěšní.