Rozdíly mezi mužskou a dorosteneckou kategorií jsou obrovské, povídá Kamil Šmotek

/Rozhovor/ Jedním z hráčů, kteří vyšli z dorostenecké kategorie je záložník Kamil Šmotek. Ten se připravuje s A-týmem, ale zápasové vytížení má zatím v béčku, kde si vede znamenitě. Béčko vyhrálo všechny tři zápasy a Kamil k tomu navrch vstřelil čtyři branky!

Začněme s klasickou otázkou. Představ se nejen pro fanoušky, ale i širší veřejnosti..
Pocházím ze Slavičína. Je mi 18 let, jsem ve čtvrtém ročníku na místním Gymnáziu Jana Pivečky ve Slavičíně, můj nejoblíbenější post je střední záložník. Prošel jsem všemi mládežnickými kategoriemi ve Slavičíně a momentálně hraji svou první sezonu za muže.

V dorostu jsi byl ve své poslední sezoně kapitánem. Jak s odstupem času hodnotíš loňské stříbrné místo?
S odstupem času si myslím, že to byl pro nás všechny úspěch získat 2. místo v Krajském přeboru. Samozřejmě jsme byli zklamaní po neúspěšném zápase, kdy jsme přišli tři kola před koncem o titul, ale i tak to byla moje osobně nejlepší sezona. Hlavně díky atmosféře v týmu, a to nejen kvůli trenérům, ale samozřejmě celému kolektivu. Kapitánská páska byla bonus navrch. Budu na to velmi rád vzpomínat!

Momentálně absolvuješ první sezonu v mužích. Jak velký skok to je pro tebe?
Začal jsem svou první přípravu s A-týmem a rozdíly jsou znát opravdu všude. Ať už jde o souboje, které jsou mnohem tvrdší, techniku jednotlivých hráčů a hlavně rychlost a pohyb hráčů s balonem i bez něj. Nikdo si nedovolí na tréninku nic vypustit a konkurence je strašně obrovská. Snažím si zvyknout na intenzivnější tréninky.

Už jsi naznačil, že trénuješ i s A-týmem. Je pro tebe lepší, že jsou v něm tví vrstevníci a aklimatizace v kabině áčka je pro tebe jednodušší?
Samozřejmě jsem rád, že některé kluky znám líp z dorostu, ale postupně jsem se seznámil i s ostatními hráči. Celková atmosféra je přátelská. Po tréninku bývá často sranda v kabině.

Ve Slavičíně je hodně zkušených hráčů, někteří prošli i ligovou a druholigovou scénou, např. Pavel Elšík nebo Petr Švach. Jaké to je pro tebe s něma trénovat? Dostáváš od nich nějaké rady?
Peťu jsem poznal už minulý rok jako trenéra dorostu. Je to pro mě výborná škola do budoucna, snažím se všímat si, jak reagují na určité herní situace a jak se chovají na hřišti. Je na nich vidět, že mají přehled a zkušenosti z vyšších soutěží, často mi někdo ze starších hráčů poradil.

Trénuješ s áčkem a zápasové ostruhy získáváš v béčku. Užíváš si výborný vstup rezervy do soutěže?
Zatím se nám ohromně daří. Ze tří zápasů máme devět bodů a jsme na prvním místě. Pokud se udrží na každý zápas stabilní tým, máme šanci na postup do vyšší třídy.

Je pro tebe výhodou, že B-tým trénuje Jiří Váňa, který tě už měl v dorostu a víš tedy, co on může od tebe očekávat a ty od něj?
Máme velmi mladý tým, obdobný tomu v dorostu. Trenéra Váňu znám už asi od starší přípravky, takže při přechodu z dorostu nebyl v ničem problém.

Ty jsi vstřelil ve třech zápasech čtyři branky a vévodíš tabulce střelců. Jaký to je pocit?
Musím uznat, že se mi teď střelecky daří, i když jsem měl při některých gólech i štěstí, ale jak říká taťka, mám dobrý výběr místa. (smích) Čtyři branky jsem dal minulý rok za celý podzim, tak snad se bude mně i týmu dařit nadále.

Věříš, že dobré výkony a vstřelené góly ti pomohou do sestavy áčka?
Teď si užívám formu béčka, a to, že se nám daří. Pokud v budoucnu přijde šance, budu jenom rád.