Letošní model zimní přípravy se mi líbí, povídá kapitán Petr Švach

/Rozhovor/ O víkendu jsme kvůli zrušení zápasu neodehráli žádný zápas a tak jsme vyzpovídali našeho kapitána Petra Švacha. Ten si pochvaluje nejen zimní dril, ale i přístup mladých hráčů v tréninku.

Máš za sebou skoro dva měsíce zimní přípravy. Pro mnoho fotbalistů je to neoblíbená část sezóny. Jak je to u tebe?
Tak já to vnímám jenom pozitivně, protože rád trénuji a je mi jedno jestli je léto nebo zima. Jasně, v zimním období je zima, což je trochu horší, ale to mi nevadí. Je to asi o tom, kdo rád trénuje atd., takže já nedělám žádné rozdíly v přípravách. Já si ty přípravy naopak užívám.

Ve tvých 36 letech jsou ty přípravy těžší a těžší nebo to zvládáš pořád dobře?
No, abych pravdu řekl, tak je to asi každým rokem o něco horší. Mám však občas nějaké úlevy a ve volném čase se věnuji regeneraci jako je bazén atd., takže se to dá vydržet. Po zápase je to nejhorší, tam to pociťuji..

Ty i přes to, že jsi nejstarší hráč týmu, máš vynikající docházku. Kde se v tobě bere motivace?
Motivace musí být pořád jinak by to nemělo smysl. Mně pomohla jedna výborná knížka, kdy jsem se potom zamyslel a řekl si, že sport, který dělám celý život a mám ho rád, si budu prostě užívat. Pak to jde samo.

Jak se ti líbí probíhající příprava? Je to dle tvého gusta nebo ti tam naopak něco chybí?
Tréninky se mi hodně líbí. Pořád jsme na umělé trávě, hodně s balónem. Je to stokrát lepší než někde běhat v parku, takže i tímto mě to baví ještě více. I v dorostu, který trénuju, to máme nastavené stejně. Bavil jsem se o tom s Pavlem(pozn. Prešnajderem, trenér A-týmu) a máme na tento typ přípravy stejný názor. Čím více fotbalových věcí na tréninku, tím je to lepší. Nic mi nechybí. Tenhle model se mi líbí jak je to nastavené.

Naopak přátelské zápasy nám moc nevychází. Čím si to vysvětluješ?
Hodně točíme sestavu, což je na jednu stranu dobře, protože je nás hodně, skoro na dvě jedenáctky. Zapojují se mladší hráči, takže ty výsledky nejsou úplně ideální, ale je to pořád příprava. Na druhou stranu to, že prohrajeme nehraje až tak velkou roli, protože i z těch porážek se dokážeme ponaučit mnohem lépe, než když bychom pořád vyhrávali.

Do tréninku s áčkem se posunuli mladí hráči, které si vedl na podzim v dorostu. Jak se ti líbí jejich přístup?
Začnu trochu jinak. My s bráchou(pozn. asistent u dorostu Michal Švach st.) chceme, aby se hráči z dorostu už zapojovali s áčkem a zimní příprava je ideální období. Jinak jejich přístup je výborný, protože nechybí na skoro žádném tréninku a když budou takhle pokračovat, tak si myslím, že v horizontu dvou let můžou být divizní hráči. Stále toho mají však hodně před sebou. Je pro ně veliký skok hrát Krajský přebor dorostu a naopak potom hrát v přáteláku proti třetiligovým borcům, takže je to určitě obrovský rozdíl. Když to shrnu a zopakuji, je dobře, že se zapojili a hlavně, že velmi slušně pracují.

Ještě se vraťme k hráčům, kteří se zapojili z dorostu. V trénincích, popřípadě zápasech, ti asi neříkají pane trenére, je to tak?
Řekl jsem jim před začátkem přípravy ať mi při tréninku nebo zápase tykají, ale třeba brankář Gege (pozn. nejmladší hráč áčka Gergela) mi doteď vyká. (směje se) Jinak tohle neřeším, protože je určitě lepší si tykat než vykat. To beru jako samozřejmost.

Ty jsi v létě pozastavil svoji činnost jako rozhodčí. Nicméně nyní jsme tě mohli několikrát vidět běhat po trávníku jako rozhodčí. Změnilo se něco?
To ne, ale za prvé pískání mě stále baví. Druhá věc je ta, že jsem tady správce hřiště a když jsem na umělce, tak mi nedělá problém odpískat zápas. Je málo rozhodčích a když Slavičín shání sudí, tak se nabízím já a pro klub je to ideální.

Přece jen ale, když v sobotu odehraješ ráno zápas a pak ještě během víkendu pískáš zápasy, nepociťuješ tu únavu ještě více?
Samozřejmě si těch zápasů na pískání už tolik neberu. Jak už jsem řekl, když se mám dívat z tribuny na zápas nebo to pískat, tak pomohu. Samozřejmě tempo u těch týmu z nižších soutěží není takové, takže to zvládám a nevadí mi to.

Naši jedinou posilou je útočník Tomáš Vaculík. Jak se ti jeví na postu hrotového hráče? Myslíš, že by mohl do budoucna zastoupit i takového kanonýra jakým je bezesporu Pavel Kříž?
Tam bych to řekl, že asi časem. Tomáše znám už dlouho, věděl jsem o něm, že je to na Krajský přebor šikovný hráč, ale přece jen kraj a divize je rozdíl, byť ne tolik markantní. Záleží jenom na něm, jak mu to půjde. Já doufám, že mu to bude střílet, ale s Pavlem Křížem bych ho teď nesrovnával, to není na místě.

Začátek jarní části se blíží čím dál víc. Myslíš, že mužstvo bude dobře připraveno na odvetné zápasy?
Věřím tomu. Trénujeme opravdu poctivě, ale ve finále se bude všechno hodnotit až podle výsledku jak začnou mistrovské zápasy, protože jedna část jsou příprava a přáteláky a druhá část ta mistrovská. Tam se hraje pod opravdovým tlakem a o všem se rozhoduje!